تبلیغات
کیهان بزرگ - قانون تیتیوس ـ بده

قانون تیتیوس ـ بده در واقع قانون نیست بلکه نشان دهنده رابطه عجیب بین فاصله سیارات است. در سال 1772 م، اخترشناس جوان آلمانی به نام یوهان بده توجه خود را به رابطه بین این فواصل که در اصل به وسیله یوهان تیتیوس پیشنهاد شده بود معطوف داشت و نتیجه آن چنین شد.


 این سری از اعداد را انتخاب کنید.

0 ـ 3 ـ 6 ـ 12 ـ 24 ـ 48 ـ 96 ـ 192 ـ 384

سپس عدد 4 را به هر یک از این اعداد اضافه کنید، خواهیم داشت؛

 4 ـ 7 ـ 10 ـ 16 ـ 28 ـ 52 ـ 100 ـ 196 ـ 388

حال هر یک از این اعداد را بر 10 تقسیم کنید؛

0.4 ـ 0.7 ـ 1 ـ 1.6 ـ 2.8 ـ 5.2 ـ 10 ـ 19.6 ـ 38.8

اکنون با توجه به این که فاصله زمین تا خورشید به عنوان یک واحد نجومی و برابر 150 میلیون کیلومتر می باشد، از طریق این عملیات روی این دسته از اعداد به نتیجه ای می رسیم که بسیار شگفت انگیز و جالب است؛

همان طور که می بینید، فواصل حقیقی سیارات از خورشید با نتایج به دست آمده از عملیات جبری، تطابق عجیبی دارند.

زمانی که بده این قانون را توضیح داد هنوز اورانوس کشف نشده بود. اما چند سال بعد این سیاره توسط ویلیام هرشل کشف گردید. فاصله اورانوس از خورشید بر حسب واحد نجومی بسیار نزدیک به قانون بده بود و این تطابق، قانون بده را تحکیم بخشید. اما همان گونه که می بینید، فاصله 2.4 واحد نجومی، مبین جایگاه یک سیاره نیست و در واقع در این فاصله سیاره ای خورشید را دور نمی زند. بنابراین ابتدا اخترشناس لهستانی به وان زاک در صدد جستجوی سیاره گمشده برآمد که در همین وقت پیاتسی، ستاره شناس ایتالیایی، سیاره کوچکی را تقریباً در همان فاصله کشف کرد. در واقع آن جرمی که پیاتسی کشف نمود یکی از هزاران سیاراک موجود در کمربند سیارکها بود.

البته این قانون در مورد سیاره نپتون صدق نمی کند که در این رابطه نظریه ای وجود دارد مبنی بر آن که   سیارات پس از تشکیل در مدار هایی متفاوت با آن چه اکنون دارند، حرکت می کردند؛ مدار هر سیاره در پاسخ به نیروهای گرانشی همسایه هایش چنان تغییر کرد که نیرو های اختلال زا به کمترین مقدار خود رسیدند.

به هر حال ممکن است قانون بده تنها یک اتفاق باشد و در عین حال بسیار حیرت انگیز.

طبقه بندی: منظومه شمسی،
برچسب ها: قانون تیتیوس ـ بده،

تاریخ : چهارشنبه 1394/04/17 | 21:27 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.