تبلیغات
کیهان بزرگ - کاوشگر های وویجر1 و 2

در سال 1977 میلادی (1356 خورشیدی) آژانس فضایی آمریکا،ناسا به منظور مطالعه سیاره های منظومه شمسی و مشخصاً سیارات غول پیکر،کاوشگر فضایی وویجر 1 را به فضا پرتاب کرد.

این کاوشگر ۷۲۲ کیلوگرمی حاوی صفحه‌ای طلایی با اطلاعاتی از تمدن زمینی است.


وویجر 1 در اولین گام خود، به سمت سیاره مشتری پیش رفت و در سال 1979 به نزدیکترین فاصله خود از مشتری رسید؛ هدف این کاوش، بررسی سیاره و ارسال اطلاعات و داده‌هایی بسیار ارزشمند به زمین بود.

اما در ادامه فعالیت های وویجر 1، کاوشگر وویجر ۲ در ۲۵ اوت ۱۹۷۷ میلادی و به منظور کاوش و بررسی دقیق‌تر  سیارات گازی منظومه (مشتری،زحل،اورانوس و نپتون)، به فضا پرتاب شد. این کاوشگر نیز ابتدا در سال ۱۹۷۹ به مشتری رسید و پس از گذر از آن در سال 1981 به دیدار زحل رفت؛ وویجر 2 سپس در سال های 1986 و 1989 به ترتیب سیارات اورانوس و نپتون را مورد بررسی قرار داد.

این دو فضاپیما تقریباً ابعادی هم اندازه با یک اتومبیل را دارند؛ با سوخت هسته‌ای کار می‌کنند و تا سال ۲۰۲۰ سوخت دارند.

این دو کاوشگر همراه خود ابزارهای بسیار دقیق پژوهشی حمل می‌کنند. ابزارهای اندازه‌گیری میدان الکتریکی ، امواج فرابنفش، مرئی، فروسرخ و رادیویی که همه این امواج توسط سیارات، قمر ها و حلقه‌هایشان تولید می‌شود، از جمله وسایلی است که در اختیار وویجر های 1 و 2 است.

همان طور که گفته شد هدف این دو کاوشگر بررسی سیارات بیرونی منظومه شمسی بود اما هر دوی آنها پس از انجام ماموریت، راه خود را به سمت فضای بیرون منظومه خورشیدی پیش گرفتند و هم اکنون وویجر 1 در حدود 17 میلیارد کیلومتر و وویجر 2، 15 میلیارد کیلومتر از خورشید فاصله گرفته اند؛ این در حالی است که فاصله پلوتو از خورشید تنها حدود 5 میلیارد و 966 میلیون کیلومتر است!

به هر حال این دو کاوشگر اکنون دورترین اجرام از کره زمین هستند که به دست بشر ساخته شده. دو غریبه که در   فضای بیکران و خارج از منظومه شمسی در حرکتند.


صفحه طلایی

علاوه بر ابزارهای پژوهشی و اندازه‌گیری که دو کاوشگر برای انجام محاسبات و بررسی ها با خود حمل می کنند،  لوحی از جنس طلا را نیز با خود دارند.

در این لوح های فلزی دیجیتالی، مطالب زیر ثبت شده‌است:

1 ـ  فرازهایی از تمدن انسان به زبان ریاضی

2 ـ تصویری از زن و مرد

3 ـ جایگاه زمین در منظومه شمسی و البته کهکشان راه‌شیری

اما از دیگر محتویات صفحات فلزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 ـ ۱۱۵ قطعه عکس

2 ـ صداهایی از زمین و محیط زیست، شامل صداهای رعد و برق ،گریه یک شیرخوار،یک نهنگ وال، برخورد امواج به ساحل و صدای قلب و گام برداشتن انسان.

3 ـ تعدادی موسیقی‌ از فرهنگ‌های مختلف.

4 ـ سلام و خوشامدگویی به ۵۵ زبان.


نتایج ماموریت

کاوشگرهای وویجر 1 و 2 در طی ماموریت های خود فعالیت های زیادی از جمله بررسی دقیق سیارات گازی، قمر های سیارات، میدان مغناطیسی و جاذبه آن ها، محاسبه دقیق گرانش و همچنین حلقه‌های زحل و اورانوس پرداختند.

در ادامه چند مورد از نتایج ماموریت این دو کاوشگر را می خوانیم:

1 ـ کشف ۲۴ قمر برای سیارات گازی شکل.

2 ـ  پی بردن به شواهدی منبی بر وجود فعالیت‌های آتشفشانی آیو، قمر مشتری و آب فشان‌های یخی در تریتون،  قمر نپتون.

3 ـ کشف تعداد زیادی حفره‌ که حاصل برخورد دنباله دارها و شهاب سنگ‌ها بر روی اقمار سیارات بوده است.

4 ـ محاسبه جرم و چگالی بیش از ۱۷ قمر از قمار سیارات.

5 ـ تعیین ساختارهای بنیادی اجزای تشکیل دهنده جوّ تیتان، قمر زحل.


پیام فارسی

در میان پیام های مختلف به زبان های متفاوت، پیامی که به زبان فارسی در وویجر قرار داده شده، شامل شعر «بنی آدم اعضای یک پیکرند» سعدی است.

این پیام بدین شرح است:

درود بر ساکنین ماوراء آسمان‌ها، بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند. چون عضوی به‌ درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار.

طبقه بندی: تجهیزات فضایی،
برچسب ها: کاوشگر وویجر، پیام فارسی، ناسا،

تاریخ : چهارشنبه 1394/04/17 | 20:48 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.