تبلیغات
کیهان بزرگ - داستان پیدایش ماه

پدید آمدن ماه یکی از عرصه های بیان نظریات و فرصتی برای جدال گمانه زنی های مختلف است. در این مقالچه به چهار مورد از نظریات پیدایش ماه اشاره می کنیم؛


1 ـ در این نظریه ماه به صورت جداگانه و با فاصله از زمین پدید آمده و در نهایت زمین، آن را به دام انداخته و تا الان اسیر جاذبه زمین گشته است. البته زمین آنقدر قدرتمند نیست تا از پس کره ای مانند ماه برآید، از این رو به دام انداختن ماه، آن هم از فاصله ای دور، بعید است.


2 ـ به سبب حرکت چرخشی زمین، جرمی از آن جدا شده است که در نهایت ماه را تشکیل داده؛  وجود گودی متعلق به اقیانوس آرام، در این نظریه حاصل از کنده شدن ماه از سطح زمین عنوان می گردد. این نظریه دور از ذهن است؛ چرا که اگر جدا شدن مقداری از زمین و تبدیل آن به ماه انجام شده، پس به همین ترتیب بایستی به تدریج همه جرمِ زمین از هم گسسته شود.


3 ـ در نظریه ای دیگر برای پیدایش ماه؛ آفرینش آن را هم زمان با تولد زمین می پندارند؛ به این گونه که ماه نیز  همزمان با سایرین در منظومه شمسی و از توده گازی شکل و ابرگونه تشکیل شده است. به این ترتیب ماه به همراه زمین یک سامانه دوتایی را شکل داده اند.

4 ـ در نظریه ای دیگر ماه در اثر برخورد جرمی دیگر به زمین، پدید آمده. به این گونه که با برخورد آن جرم به زمین، قطعات ریز و درشت از زمین جدا شده و در نهایت ماهِ یکپارچه را بوجود آورده اند.

در هر صورت؛ هر کدام از نظریات که در حقیقت درست باشد، اینک ماه درخشان در آسمان زمین خود نمایی می کند و همواره توجه منجمان را در سرتاسر جهان به خود جلب می نماید.
طبقه بندی: نظریات منظومه شمسی، کیهان بزرگ، منظومه شمسی، تعاریف نجومی،
برچسب ها: ماه، زمین، منظومه شمسی، نظریه، پیدایش،

تاریخ : شنبه 1395/09/6 | 13:40 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.