تبلیغات
کیهان بزرگ - جهان هستی و عاشورا

 همراهان همیشگی کیهان بزرگ با توجه به روز های سوگواری اباعبدالله الحسین علیه السلام، تصمیم بر آن شد تا از چند اتفاق نادر و یا شاید بی نظیر که در جریان شهادت سالار شهیدان رخ نمودند، نگارش شود. گفتی است تمام مطالب عنوان شده از منابع اهل سنت می باشد تا عظمت و صدق گفتار برای همگان روشن باشد.


Image result

بی شک واقعه عاشورا از بزرگ ترین وقایع تاریخی در گستره بشریت است و بزرگی آن عالم و جهان هستی را متاثر نموده است!

در میان دگرگونی های گفته شده آن دسته که در رابطه با نجوم می باشد را به اختصار در این نوشته از کیهان بزرگ بخوانید؛


نام رخداد: خون باریدن از آسمان

این رخداد در منابع مختلف از جمله منابع اهل سنت گفته شده و حتی در نوشته های مسیحیت نیز آمده است؛

واقدی نویسنده کتاب الطبقات الکبری در جلد اول و صفحه 505 از کتاب خود آورده است که: هنگامی که حسین شهید شد، باران خون از آسمان بارید و خیمه ها و همه چیزمان را پر از خون کرد.

همچنین این پدیده را ابن عدیم حلبی در کتاب بغیه الطلب فی حلب و در صفحه 2637 از جلد ششم، از ابراهیم نخعی نقل می کند: هنگامی که حسین شهید شد، کناره های آسمان قرمز گشت و سپس این گونه ماند تا خون بارید.


 یکی دیگر از رخداد های نجومی که در شهادت امام حسین اتفاق افتاده است، کسوف می باشد؛

بیهقی در کتاب سنن الکبری، جلد 3، صفحه 468 عنوان می کند: هنگامی که حسین شهید شد، خورشید چنان گرفت که میان روز ستارگان هویدا شدند تا آنجا که پنداشتم قیامت شده. همچنین در کتاب تاریخ دمشق اثر ابن عساکر آمده است که پس از شهادت حسین آسمان سیاه و در روز ستاره ها پیدا شدند و حتی ستاره جوزا را در عصر دیدم


 تغییر رنگ آسمان و سرخ شدن آن از دیگر رخداد های پس از عاشورا می باشد که در منابع متعدد آمده است؛

قرطبی مفسر بزرگ اهل سنت در کتاب تفسیر القرطبی، از یزید ابن زیاد چنین نقل می کند: بعد از شهادت حسین، آسمان برای او تا چهار ماه سرخ گشت و سرخی آسمان گریه آن است.

در کتاب المعجم الکبیر اثر طبرانی نیز سرخ شدن آسمان و تشبیه آن با خون آمده است.

در این متن شما گوشه ای از تغییرات و دگرگونی های طبیعت را خواندید. طبق روایات تغییر در ظاهر خورشید، دگرگونی ماه های قمری و برخورد های ناگهانی ستاره ها با هم، از دیگر رخداد هایی می باشد که در پی شهادت امام حسین، اتفاق افتاد.


در پایان باید گفت، شاید باور این موارد برای برخی سخت باشد اما در روایات متعدد و از علمای شیعه و سنی از این ماجرا ها گفته شده و در علاوه بر این عظمت مظلومیت امام حسین طبیعت را برآن داشت تا از خود دگرگونی نشان دهد و کاری کند تا عالم هستی در سوگ فرو رود.

یادمان باشد عالم همه در اختیار خداست و او هر چه بخواهد در جهان اتفاق خواهد افتاد. خود را در علم ناقص و تکمیل نشده خود محصور نکنیم.

طبقه بندی: کیهان بزرگ، جهان هستی، مرتبط به نجوم،
برچسب ها: عاشورا، کربلا، جهان هستی، آسمان،

تاریخ : جمعه 1395/07/23 | 17:46 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.