تبلیغات
کیهان بزرگ - انفجاری به بزرگی کیهان (قسمت پنجم)

بسیار خب دوستان گرامی «کیهان بزرگ» در این قسمت قصد دارد مبحث انبساط کیهان را بیشتر باز کند و همچنین در مورد هابل بگوید؛ پس همراه باشید.


در قسمت های قبل به اصل انبساط کیهان اشاره شد و همچنین چند ویژگی از آن نیز گفته شد. در این قسمت به چیستی این انبساط می پردازیم. همان طور که می دانید کهکشان های دوردست در حال دور شدن از ما هستند و به عبارتی در حال عقب نشینی می باشند؛ اما این عقب نشینی ویژگی هایی دارد که آن را توضیح می دهد؛

خب نمی شود از انبساط گفت و هابل را وارد داستان نکرد. اما نکته ای که در این جا وجود دارد این است که قانون هابل و ثابت هابل متفاوت اند و در واقع می توان گفت ثابت هابل جزئی از قانون هابل می باشد.

کهکشان های دوردست در حال دور شدن از ما هستند و سرعت دور شدن آن ها متناسب با فاصله یشان  بیشتر می شود. بسیار خب تا این جا به یک قانون رسیده ایم:

افزایش فاصله کهکشان ها از ما، افزایش سرعت عقب نشینی آن ها را در پی دارد.

در این صورت ما یک رابطه خطی به دست آورده ایم که اگر آن را به صورت نمودار درآوریم، شیب این خط ثابت را، ثابت هابل می نامند. (چرا هابل؟! چون ما در این پست اولین کسانی نیستیم که به این موضوع پی بردیم، بلکه آقای ادوین هابل قبلا این کار را کرده و محاسبات را به نام خودش ثبت نموده است)

ستاره شناس، ادوین هابل، در آغاز بر روی قرمزگرایی کهکشان ها کار نمود و بعد بر اساس انبساط کیهان، نسبت میان افزایش عقب نشینی کهکشان ها به فاصله آن ها از زمین را محاسبه نمود و به این ترتیب قانون هابل را بنا نهاد؛ همچنین شیب خط حاصل از این دو مقدار (سرعت عقب نشینی و فاصله کهکشان ها)، به ثابت هابل معروف شد. گفتنی است که مقدار دقیق ثابت هابل مشخص نیست.حال کمی از هابل و محاسباتش فاصله می گیریم؛ و به موضوعی اشاره خواهیم کرد که ناشی از انبساط کیهان است. شاید کسی فکر کند فاصله نوری فلان کهکشان از ما برابر است با مدتی که طول می کشد تا نور از آن به ما برسد. اما این همه ماجرا نیست، در هنگامی که نور آن کهکشان در حال رسیدن به ما می باشد، آن کهکشان در اثر انبساط کیهان به نقطه ای دور تر از جای ابتدایی خود منتقل شده است و زمانی که نور آن به ما می رسد دیگر در آن محل قبلی نیست و بسیار دورتر کشانده شده است.

برای نمونه؛ فوتونی از یک کهکشان در فاصله 4 میلیارد سال نوری به سمت ما حرکت می کند، در نبود انبساط باید طی 4 میلیارد سال به ما برسد اما از آن جا که هم ما و هم آن کهکشان از هم دور می شویم، پس از 4 میلیارد سال به ما نمی رسد و مدت بسیار بیشتری برای رسیدنش لازم است. علاوه بر این زمانی که آن فوتون به ما می رسد، کهکشان مبدا بسیار دور تر از آن جایی است که فوتون از آن جدا شده!

در این جا به مسافتی که نور طی کرده فاصله عقب گرد و به فاصله واقعی کهکشان با ما، فاصله هم حرکتی گفته می شود.


دوستان گرامی در این پنج قسمت سعی شد از انفجار بزرگ تا انبساط بزرگ برای حضور سبزتان پست گذاشته شود. امید است در آینده همچنان همراه کیهان بزرگ باشید و از آن حمایت کنید.
طبقه بندی: انفجاری به بزرگی کیهان، کیهان بزرگ، جهان هستی،
برچسب ها: بیگ بنگ، انفجار بزرگ، کهکشان، ثابت هابل، قانون هابل، انبساط کیهان،

تاریخ : جمعه 1395/07/2 | 12:38 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.