تبلیغات
کیهان بزرگ - انفجاری به بزرگی کیهان (قسمت سوم)

در ابتدا از همه ی نیرو هایی که ما امروز می شناسیم فقط یک نیرو موسوم به «ابر نیرو» وجود داشته است، پس از آن انواعی از نیروها بوجود آمدند که در تصویر زیر می بینید.

پیش از آن که به سراغ انبساط کیهان برویم لازم است تا در مورد مراحل انفجار بزرگ از آغاز تا به اکنون، به یک جمع بندی برسیم؛ بسیار خب به سرعت از مراحل مختلف گذر می کنیم؛

1 ـ دوران تورم: در پایان این دوره وسعت کیهان به اندازه یک زمین فوتبال بود!

2 ـ دوران کوارک: عرصه جدال کوارک ها و پادکوارک ها

3 ـ دوران هادرون: تشکیل پروتون ها و نوترون ها به سبب ترکیب کوارک ها

4 ـ دوران لپتون: در پایان این دوره الکترون ها در برخورد با پوزیترون ها نابود گشتند

5 ـ دوران غیر شفاف: در این دوره ذرات، جهان را کدر و غیر شفاف نمود

6 ـ دوران ماده: فعالیت هایی که منجر به تشکیل اتم می شد آغار گشت

7 ـ تشکیل کهکشان ها و ستارگان اولیه: شاهکار گرانش

ممکن است ستارگان اولیه در 200 میلیون سالگی کیهان متولد شده باشند، زمانی که جدول مندلیف تنها دارای دو خانه بوده است؛ هیدروژن و هلیوم. احتمالا پس از 500 میلیون سال بعد از تولد کیهان، کهکشان های بسیار ضعیف آشکار شدند؛ اما نکته ای وجود دارد و آن اینکه گره های اولیه و در حال گرانش، تنها در 100 میلیون سال پس از تولد کیهان شکل گرفتند.

به طور کلی، شکل گیری ساختار های کیهانی با هم «هم پوشانی» دارند. و همه چیز به طور تدریجی شکل گرفته و به صورت مرحله ای و جدا از دیگر عوامل ساخته نشده است.


خب دوستان عزیز، این قسمت را با تصاویری که فضاپیمای کیهان بزرگ از تشکیل کهکشان راه شیری تهیه کرده ادامه می دهیم.

[http://www.aparat.com/v/63qVc]


در خلال همه ی این ماجرا ها، کیهان به طور مداوم و با سرعتی باور نکردنی در حال انبساط می باشد و شگفتی های زیادی را به سبب این تغییر ابعاد شاهد هستیم. به نظر می رسد جهان بدون انبساط معنایی ندارد و تمام تحول ها در اثر انبساط کیهان شکل می گیرد، به عبارت دیگر، ماجراجویی ما در جهان هستی بدون وجود انبساط کیهان، رنگ می بازد! و به نوعی می توان گفت جهان یکنواخت خیلی برای ما جلب کننده نیست.

موضوعات متنوعی در این رابطه وجود دارد که خود چند قسمت را می طلبد. پس اجازه دهید مبحث انبساط را به طور جدی از قسمت بعدی باز کنیم.

در ضمن به دلایلی از جمله خرابی سیستم، امکان ساخت و تنظیم کلیپ های بیشتر وجود نداشت که این مطلب نیز باعث عقب افتادن کار شد.

هفته آینده که با قسمت چهارم با شما هستم، جهان نسبت به الان بسیار بزرگ و وسیع تر خواهد شده؛ هفته آینده انبساط پیش رفته است، کهکشان ها هزاران واحد از ما دور تر شده اند، نور هزاران جرم آسمانی طی این هفته سرانجام  به ما خواهد رسید، اما در واقع  دیگر آن اجرام در جای قبلی خود نیستند و در اثر انبساط کیهان به جایی بسیار دورتر کشانده شده اند و به سوالات ما پیرامون کیهان افزوده شده است. چه هفته ی شلوغی! به این موضوع فکر کنید.

طبقه بندی: انفجاری به بزرگی کیهان، کیهان بزرگ،

تاریخ : جمعه 1395/06/12 | 10:34 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.