تبلیغات
کیهان بزرگ - انفجاری به بزرگی کیهان (قسمت دوم)

همان طور که گفته شده است در 13800000000 سال پیش و در اتفاقی که حداقل برای ما هیچ همانندی نداشت، نقطه ای انبساط یافت و فضا را بوجود آورد؛ قبل از آن فضایی وجود نداشته و ماهیت بیرون از آن نقطه معلوم نیست، در واقع نمی توان گفت غیر از فضا و اجرام موجود در آن، چه چیزهای دیگری می توانند وجود داشته باشند!


چگالی و دما در مورد این نقطه بی نهایت می باشد و در لحظه ای بی نظیر، فضا در یک انفجار ناگهانی از شعاع انرژی منفجر شده، در آن لحظات خیره کننده جهان ما متولد می شود و شروع به گسترش و سرد شدن می نماید؛ به دنبال این رخداد کوارک ها اولین زاده های کیهان به وجود می آیند و با هم ترکیب شده و پروتون ها و نوترون ها را تشکیل می دهند؛ چند صد ثانیه پس از تولد کیهان ذرات پروتون و نوترون هسته اتم های امروزی را ساختند و هسته های دوتریم و هلیم از آن ها تشکیل شد و در این بین تعدادی زیادی از پروتن ها نیز در نقش هیدروژن به حیات کیهان دامن زدند تا چند صد سال بعد با جذب الکترون ها اتم ساخته شد و محیطی مه گونه ای ایجاد گشت؛ اما این همه ماجرا نیست تا الان ما از یک عامل بسیار مهم در تشکیل جهان حرفی نزدیم و آن چیزی نیست جز نیروی گرانش یا جاذبه! سالیان دراز گذشت و در طی این دوران که به صد ها میلیون سال می رسد، نیروی جاذبه مواد را گرد هم آورد و شبکه عظیمی بوجود آمد.

تا به اینجا از لحظه تشکیل کیهان گفتیم اما از قسمت بعد بیشتر در رابطه با انبساط آن بحث خواهیم کرد.

موجود فضایی از مکانی که پیش از این در آن زندگی می کرده برایمان می گوید، پای صحبت های او می نشینیم:

خب من در سیاره ای در یکی از منظومه های کهکشان آندرومدا زندگی می کردم. آنجا و در سیاره ما همه از سیر تشکیل جهان هستی و چگونگی بوجود آمدن آن می گفتند. در واقع هم نوعان من نیز تقریباً به نظریه انفجار بزرگ باور داشتند. حقیقتا من هم در جریان یه آزمایش که در مورد بیگ بنگ بود به اینجا کشیده شدم؛ دستگاهی که برای شبیه سازی تشکیل کیهان ساخته بودم از کنترل خارج شد و منو به داخل خودش فرو برد و بعد به اعماق فضا پرت کرد و بعدش هم که از سیاره زمین سر در آوردم؛ داستانش طولانیه، بعداً بیشتر براتون میگم...


همچنین فضاپیمای کیهان بزرگ در سفری به ابتدای کیهان، از آن دوران تصاویری تهیه کرده که در قسمت بعدی آن ها را خواهید دید. با قسمت سوم هم همراه بمانید. چرا که همراهی شما به کیهان بزرگ اعتبار می بخشد.
طبقه بندی: انفجاری به بزرگی کیهان، جهان هستی،

تاریخ : جمعه 1395/06/5 | 14:58 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.