تبلیغات
کیهان بزرگ - لکه بزرگ مشتری

سطح سیارات غولپیکر منظومه شمسی مدام در حال تغییر است و از آنجا که آن ها از گاز های متراکم ساخته شده اند؛ پیوسته شاهد تغییر در شکل ظاهری لایه ها و یا تغییر جزئی رنگ سطحشان هستیم.

اما در این میان سیاره ای که در این مورد بیش از دیگران به چشم می آید، همان مشتری است. 

در این پست شما را در جریان یک پدیده منحصر به فرد سیاره مشتری قرار می دهم؛


بله لکه بزرگ مشتری. در این جا می توان گفت که هر سیاره ی گازی شکل می تواند از این نوع لکه ها در سطح خود داشته باشد، اما احتمالاً نه به اندازه لکه مشتری!

در واقع می توان گفت که لکه بزرگ مشتری به عنوان یک مشخصه برای این سیاره به حساب می آید و برای اولین بار در سال 1664 میلادی توسط رابرت هوک کشف گردید. از زمان کشف آن تا به اکنون این لکه دچار دگرگونی های جزئی شده است اما به هر حال حالت کلی خود را حفظ کرده؛ تا آنجا که در سال 1878 به عنوان یک علامت روشن و واضح برای مشتری انتخاب گشت.

 

فرضیه ها:

در ابتدا تصور می شد که جسم جامدی در جو این سیاره در حرکت است و فرضیه ای دیگر  می گفت که این لکه ستونی از گاز هاست که ثابت است. اما اکنون می دانیم که ماهیت این لکه چیزی نیست جز یک طوفان بزرگ و چرخان در امتداد ابرها و لایه های افقی مشتری که همگی با استوا موازی اند.

 

ابعاد:

عظمت این لکه بزرگتر از حد تصور برای یک لکه است. در واقع شاید اگر در سطح سیاره غولپیکر مشتری نبود، آن را لکه نمی خواندند؛ چراکه در مقاسیه با سیارات سنگی و از جمله زمین بسیار بزرگ است و در حقیقت بار ها مشاهده شده است که قطر آن به سه برابر زمین رسیده. ابعاد آن حدوداً به شرح زیر می باشد:

(24000 تا 40000 کیلومتر در جهت شرق به غرب و 12000 تا 14000 کیلومتر از شمال به جنوب ـ ویکی پدیا)

 

رنگ:

رنگ آن متغیر و همیشه در حال تغییر می باشد اما این تغییرات بسیار ناچیز است و در واقع رنگ غالب آن سرخ آجری و به طور کلی سرخ است که البته در سال های اخیر به نارنجی نیز می ماند.

 

عمر:

به طور حدودی این لکه از 184 سال پیش دیده شده است و پیش بینی می شود که تا  سه و نیم قرن دیگر به حیات خود ادامه دهد و سپس همانند بسیاری از لکه های دیگر در ازدحام گازهای هضم شود.

این لکه هرچقدر هم بزرگ باشد محکوم به نابودی است و روزی می رسد که دیگر مشتری را با لکه اش نمی بینیم! یا بهتر بگویم نمی بینند...


ارادتمند شما، محمد کاشانیبرچسب ها: منظومه شمسی، مشتری، لکه بزرگ مشتری،

تاریخ : جمعه 1394/06/27 | 20:09 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.