تبلیغات
کیهان بزرگ - نپتون چگونه کشف شد؟؟؟

همان طور که می دانید تعداد سیارات منظومه شمسی به هشت سیاره می رسد. اما تقریبا می توان گفت که فقط کشف یکی از آنها از طریق محاسبات بسیار دقیق ریاضی انجام گرفته است و آن سیاره همان نپتون می باشد. در این پست می خواهم شما را در جریان کشف این غول قرار دهم.


جریان از آن جا آغاز می شود که پس از کشف اورانوس، همانند دیگر سیارات محل دقیق آن تعیین و نقشه برداری گردید و مدار آن به دور خورشید محاسبه شد. از این رو دانشمندان حرکت اورانوس را پیش بینی می کردند و به همین دلیل می بایست که مکان دقیق آن در آینده کاملاً معلوم باشد. اما پس از مدتی معلوم شد که اورانوس آن گونه که تعیین شده بود حرکت نمی کند. در واقع گاهی سریعتر از حد خود و گاهی نیز کندتر به پیش می رفت.

تصوراتی مبنی بر وجود جسم ناشناخته ای در ورای اورانوس ایجاد شد که وجود این جسم سبب اعمال نیروی گرانی بر اورانوس می شد.

از این جا بود که حبث در مورد یک سیاره فرا اورانوسی قوت گرفت.

ابتدا جان کوچ از انگلیستان بر روی سیاره نامعلوم شروع به کار کرد و حتی موفق هم شد و توانست آن جرم را یافته و موقعیت آن را برای اخترشناس مطرح آن زمان یعنی جرج آیری ارسال داشت. ولی آیری توجهی به محاسبات وی ننمود! در هیمن حال در فرانسه ریاضیدان دیگری به نام اوربان لووریر که مستقل از آدامز روی مدار سیارات کار می کرد به همان نتیجه آدامز رسید و طبق معمول نسخه ای از کار خود را برای آیری فرستاد. اما این بار آیری به این نتیجه رسید که باید در مورد این جسم تحقیقی انجام دهد.

بنابراین این رقابت بین اخترشناسان شدت گرفت و هر یک سعی در کشف هویت جرم ناشناخته برآمد. در این بین اما لووریر با کمی بد شانسی روبرو شد و کارش کمی با تاخیر پیش رفت؛ همین موضوع باعت گردید تا منجمان، گاله و دآرست از رصدخانه برلین درصدد جستجوی سیاره برآیند که البته تلاش آنها در نهایت به کشف سیاره ای منجر شد که هم اکنون آن را نپتون می خوانیم. در واقع این دو منجم، سیاره را در 25 سپتامبر 1846 میلادی و تنها کمتر از یک درجه از محل پیش بیینی شده کشف نمودند.

طبقه بندی: منظومه شمسی، با دانشمندان نجوم،
برچسب ها: اورانوس، نپتون، منظومه شمسی، مدار سیارات، کشف نپتون، آدامز،

تاریخ : جمعه 1394/06/20 | 18:20 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.