تبلیغات
کیهان بزرگ - سیر تکاملی نظریات منظومه شمسی (قسمت سوم)

تیکو براهه که بود و عقایدش چه بود؟

در ادامه بررسی نظریات پیرامون منظومه شمسی، به نظریه تیکو براهه بر می خوریم که به نظر می رسد بعد از یافته های کوپرنیک دچار اشتباه شد و آنگونه که انتظار داشتیم نظریه کوپرنیک را نه تنها به واقعیت نزدیک نکرد بلکه از آن منحرف نیز شد؛ بسیار خب مقدمه کافیست، حال شرح کار های تیکو را می خوانیم:


تیکو براهه یک ستاره شناس دانمارکی بود که در قرن شانزدهم زندگی می کرد. در حقیقت او در سال 1546 میلادی متولد شد و به عنوان یک منجم ماهر شهرتی برای خود کسب نمود. براهه در اندازه گیری موقعیت ستارگان و سیاره ها در آسمان تبحر داشت و این کار را بسیار دقیق تر از هر کسی که در گذشته انجام داده بود، انجام می داد. خطا های او در اندازه گیری به ندرت بیشتر از یک دقیقه قوسی و یا در حدود یک ـ سی ام اندازه ماه بود و از طرفی انداره گیری های او اغلب بدون تلسکوپ انجام می شد؛ در واقع او از وسیله ای به نام کوئدرانت استفاده می نمود؛ وسیله ای که ربع یک دایر را تشکیل می داد و در انجام محاسبات خیلی به کار براهه می آمد.

براهه از کمک پادشاه دانمارک که یک جزیره را در اختیار او قرار داده بود کمال استفاده را کرد و در آنجا یک رصد خانه تاسیس نمود.

وی در سال 1572 به طور ناگهانی یک ابر نواختر را مشاهده کرد و بعد از آن متوجه شد که می توان نشان داد،؛ این ابر نواختر بایستی بسیار دورتر از ماه باشد.

تیکو در مورد عالم نظریات مخصوص به خود را داشت؛ از یک سو عقیده بطلمیوس را که می گفت خورشید به دور زمین می گردد را قبول نمی کرد و از سویی با کوپرنیک نیز مخالف بود.

طبق نظریه او؛ ماه و خورشید هر دو به دور زمین می چرخیدند؛ البته براهه خود یک ریاضیدان نبود و به همین دلیل یوهان کوپلر را استخدام کرد تا اندازه گیری های دقیق موقعیت سیاره ها را برایش تحلیل کند. در واقع سعی می نمود تا با این کار نظریه اش را به اثبات برساند.

اما، قبل از آن که کوپلر کاری بکند، براهه در سال 1601 میلادی در گذشت؛ اما پس از وی کوپلر دست به کار شد و حتی نشان داد که تیکو براهه کاملاً در اشتباه بوده است.  

طبقه بندی: منظومه شمسی، با دانشمندان نجوم، مرتبط به نجوم، نظریات منظومه شمسی،
برچسب ها: تیکو براهه، کوپلر، ریاضیدان، دانمارک، قرن شانزدهم، تلسکوپ،

تاریخ : جمعه 1394/05/23 | 18:29 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.