تبلیغات
کیهان بزرگ - سیر تکاملی نظریات منظومه شمسی(قسمت دوم)

نظر کوپرنیک در مورد منظومه شمسی

همان گونه که گفته شد بطلمیوس عقیده داشت که زمین ثابت و خورشید به دور آن در حرکت است. ولی در نظریه ای متفاوت برای نخستین بار ، فیلالائوس نظر داد که زمین به دور مرکزی از آتش در گردش است. مقصود او از آتش خورشید نبود؛ که البته نظریه او مورد قبول واقع نشد و کسی آن را پیگیری نکرد. اما در این خصوص که زمین به دور خورشید می گردد، قضیه فرق می کند؛ خب، بهتر است ماجرا را دنبال کنیم:


گرچه اینطور گفته می شود که کوپرنیک اولین کسی بود که زمین را یک سیاره می پنداشت، اما در حقیقت اولین بار توسط یک یونانی به نام آریستارخوس و در قرن سوم قبل از میلاد، زمین به عنوان یک سیاره معرفی شد؛ درست همانند سیارات دیگر؛ البته در آن زمان کسی به نظریه او توجهی نکرد و در واقع به حرف های وی بهایی نمی دادند، عقیده او به زودی به دست فراموشی سپرده شد.

نیکولاس کوپرنیک، متولد 1473 میلادی در لهستان، در واقع منشی دفتری واقع در یک کلیسای رومی بود. او به شدت به علم نجوم علاقه مند بود و از این رو به مشاهده دقیق سیاره ها و حتی محاسبه حرکت آنها پرداخت، در نتیجه راه های جدید و ساده تری را برای توضیح حرکت آنها کشف نمود.

در نظریه کوپرنیک زمین و دیگر سیارات در مدار هایی مشخص به دور خورشید می چرخند. اما شاید مهم ترین مشکلی که امروزه به نظریه او وارد می شود این است که در آن زمان او بر این نظر بود که سیارات در مدار هایی دایره ای در حرکت اند و حتی این موضوع را به تمام اجرام آسمانی تعمیم می داد.

کوپرنیک در نهایت عقایدش  را منتشر ساخت؛ انتشار نظریه اش زمان زیادی به طول انجامید و این امر به سبب ترسی بود که از مراجع زمان خودش داشت چراکه آنان بر ثبات زمین باور داشتند و به همین دلیل کتابش تا قبل از مرگش چاپ نشد. وی در کتاب خود که «در گردش کرات آسمانی» نام داشت، عالمی را تشریح می کند که در آن خورشید در مرکز و به ترتیب عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری و زحل در مسیر های دایره ای در گردش اند. و البته باز هم در بالای این سیارات کره ستارگان ثابت قرار دارد.

نظریه او به نظر کامل می آمد اما در حقیقت نقص ها و اشتباهاتی در آن وجود داشت که کوپرنیک هرگز به آن ها نرسید.


طبقه بندی: منظومه شمسی، تعاریف نجومی، با دانشمندان نجوم، نظریات منظومه شمسی،
برچسب ها: نظریات، منظومه شمسی، کوپرنیک، سیارات، ستارگان، سیاره زمین،

تاریخ : جمعه 1394/05/16 | 16:38 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.