تبلیغات
کیهان بزرگ - حرکت های زمین (قسمت چهارم)

7 ـ حرکت انبساطی کیهان

وسیع ترین حرکت زمین، سیر در جریان انبساط کیهان می باشد که در آن همه اجزای کیهان بزرگ از یکدیگر دور می شوند. طبق این حرکت کره زمین با سرعت انبساط باور نکردنی در حال حرکت است. البته باید توجه داشت که انبساط کیهان فقط در اندازه های بزرگ قابل تشخیص است و تاثیر چندانی روی حرکت و ادغام کهکشان ها، در خوشه ها و کهکشان های نزدیک به هم ندارد.


به بیان دیگر انبساط کیهان بزرگ به معنای افزایش فاصله بین اجرام کیهانی با گذشت زمان است. می توان گفت که این انبساط درونی است، به این معنا که؛ به فاصله نسبی بین اجزای جهان بستگی دارد، این پدیده را نباید با حرکت اجرام به سوی فضای بیرون یکی دانست. اما از علل وجود این حرکت یکی به خاطر اثر اینرسی است که جهان در گذشته منبسط شده ‌است و بخش دیگر به خاطر نیروی رانش ناشناخته‌ای است که گمان می رود از یک ثابت کیهان‌شناسی ناشی می شود یا از انرژی تاریک می آید. اما به هر حال منبسط شدن جهان در سرعت‌های فراتر از سرعت نور ‌انجام می گیرد و دانستن در مورد آن، مطالعه ی دقیق و جزء به جزء انفجار بزرگ را می طلبد.

حال با توجه به حرکت های گفته شده در پست های گذشته به علاوه ی این پست، در می یابیم که ما ابدأ در کیهان بزرگ ثابت نیستیم بلکه مدام در مسیر های مختلف و از سوی عامل های گوناگون به سمتی از این کیهان پیش می رویم.

در پایان سعی کنید مسیر تمام حرکت های زمین در فضای بیکران را هم زمان در ذهن خود تداعی کنید!... کار دشواری است...نه؟!!!


طبقه بندی: جهان هستی، تعاریف نجومی،
برچسب ها: حرکت های زمین، انبساط کیهانی، ماده تاریک، انفجار بزرگ، اثر اینرسی،

تاریخ : جمعه 1394/05/2 | 16:01 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.