تبلیغات
کیهان بزرگ - از افق های نو چه خبر؟

فضاپیمای آمریکایی نتوهورایزنر یا همان افق های نو، حدود ده سال پیش و از ژانویه 2006 راه خود را به سوی پلوتو در پیش گرفت، هدف آن بود تا برای اولین بار ما از وضع و حال سیاره دور افتاده منظومه ی خود با خبر شویم و اطلاعات مختصر خود را از این کوتوله افزایش دهیم.


حال با گذشت این مدت، به کوتوله منظومه ما؛ رسیده است که 4/7 میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد.

افق های نو به عنوان وظیفه اصلی خود، قرار است برای اولین بار تصاویر واضح و دقیقی از پلوتو به همراه قمر هایش یعنی چارن، هیدرا و نیکس را برای زمینیان ارسال کند؛ این فضاپیما در سال های 2007 و 2009 به ترتیب از کنار سیارک  APL 132524و سیاره مشتری گذر کرد و اطلاعاتی در مورد جو و ماه های مشتری به زمین مخابره نمود.

ولی ملاقات با پلوتو پایان ماموریت افق های نو نیست و این  فضاپیما طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است تا پس از دیدار با پلوتو و اقمارش پای خود را فراتر گذاشته و به سمت کمربند کویپر که در آن سوی مدار پلوتو جای دارد، پیش رود. امید است تا این فضاپیما در آینده با یکی از جرم های این کمربند ملاقات کند.

حال ناسا خود را آماده می کنند تا اولین تصاویر و نما ها را از این سیاره کوتوله دریافت کند؛ این داده ها در حدود مدت زمان سه و نیم ساعت، فاصله مابین فضاپیما و زمین را می پیمایند تا به ما برسند. همچنین ممکن است ملاقات این فضاپیما با پلوتو ما را به حقایقی تازه در مورد آن دنیای غوطه ور در تاریکی ها برساند.

اگر این چنین شود بسیار حیرت انگیز خواهد بود...


طبقه بندی: منظومه شمسی، تجهیزات فضایی،
برچسب ها: افق های نو، نتوهورایزنر، فضاپیما، پلوتو، ناسا،

تاریخ : سه شنبه 1394/04/23 | 02:31 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.