تبلیغات
کیهان بزرگ - نام و افسانه سیارات

عطارد

سیاره عطارد تندرو ترین سیاره منظومه خورشیدی است  و دیدنش در آسمان آسان نیست؛ از این رو ایرانیان باستان آن را تیر نامیدند و در یونان کهن به این سیاره لقب مرکوری را داده بودند که به معنای پیک خدایان بود. از مرکوری در ادبیات افسانه ای یونان و روم خدای سخن وری و نویسندگی تعبیر می شود. عطارد در ادبیات فارسی و عربی دبیر فلک نتیز خوانده می شود.


زهره

ایرانیان باستان، دیدن آن را شگون می دانستند و به آن نام خیانگر آسمان ها و ناهید یعنی خدای آنها داده شد. در غرب آنچه خوبی بود به این سیاره نسبت می دادند و سرانجام نام الهه عشق و زیبایی روم باستان یعنی ونوس را برای آن نهادند.


 مریخ

مریخ سیاره سرخ رنگی است و این رنگ مردمان باستان را به یاد جنگ و خون می انداخت؛ از این رو ایرانیان باستان آن را بٍخٌون نامیدند و رومیان، نام خدای جنگ خود یعنی مارس را برای این سیاره برگزیدند.

 

مشتری

در آسمان زمین، مشتری بعد از ناهید درخشانترین سیاره است و بی جهت نیست که رومیان نام خدایان و فرمانروای المپ یعنی ژوپیتر را به آن دادند و درایران باستان نیز به آن زاوش که مترادف زئوس یونانیان بود و یا هرمز(اهورامزدا) می گفتند.


زحل

در ایران باستان به این سیاره کیوان گفته می شد و یونانیان و رومیان آن را ساتورن می نامیدند، ساتورن خدای زمان و خدای محصول نیز بوده است. همچنین ساتورن یکی از فرزندان گایا (زمین) و اورانوس (آسمان) بوده و پدر ژوپیتر است.


 اورانوس

این سیاره در افسانه های یونانیان، فرمانروای اصلی جهان ، خدای آسمان ، همسر و گاهی هم پسر زمین، پدر تایتان ها، غول های یک چشم و ارواح انتقام است!!!


 نپتون

سیاره نپتون در دوران باستان شناخته نشده بود بنابراین یک سیاره جدید به شمار می آید که با محاسبات دقیق ریاضیات کشف گردیده است. در ابتدا پیشنهاد شد تا آن را لوریه نامند اما این پیشنهاد مورد استقبال قرار نگرفت تا در نهایت نپتون به عنوان نام سیاره انتخاب شد که یادآور خدای دریاها در روم باستان است.


طبقه بندی: منظومه شمسی، تعاریف نجومی، مرتبط به نجوم،
برچسب ها: افسانه سیارات،

تاریخ : پنجشنبه 1394/04/18 | 00:09 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.