تبلیغات
کیهان بزرگ - نماد سیارات

عطارد

سیاره عطارد همانند سایر سیارات دارای نماد است. نماد این سیاره یاد آور عصای عطارد است که توسط الهه ی هٍرمز یا عطارد حمل می شده است. این نماد از ترکیب دومارپیچ بر روی گرزی به وجود آمده است که این گرز همان عصای عطارد می باشد.


زهره

در دوران باستان پیشینیان سیاره زهره را همواره به عنوان تداعی کننده محبت و زیبایی می شناختند. در نماد این سیاره یک آینه دستی دیده می شود که می تواند این مفهوم را به خوبی القا کند.

زمین

با توجه به این که پیشینیان زمین را به عنوان یک سیاره نمی شناختند؛ بنابراین نماد این سیاره نسبت به سیارات عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل جدیدتر است.به رسم دیگر سیارات برای زمین هم یک نماد انتخاب شد که تداعی کننده خط های استوا و نصف النهار مبدا می باشد؛ طوری که این خطوط سیاره را به چهار ناحیه تقسیم نموده است.


مریخ

از آنجا که در دوران باستان از مریخ به عنوان خدای جنگ یاد می شده؛ شاید رنگ سرخ این سیاره علت اصلی این نامگذاری بوده است. بنابراین در نماد این سیاره نیز دو وسیله ی جنگی به کار رفته است؛ سپر و نیزه نماد این سیاره را تشکیل می دهند.


مشتری

در گذشته مشتری به عنوان ژوپیتر شناخته می شد که سلطان خدایان رومی بود؛ اگر چه نام این سیاره از خدایان رومی گرفته شده امم در نماد آن از حرف Z ، اولین حرف زئوس که خدای یونانی ها بوده استفاده شده.


زحل

از آنجا که سیاره زحل در میان ستارگان به کندی حرکت می کند، نام خدای زمان را به آن داده اند و نماد آن یک داس را نشان می دهد که خدای زمان حمل می کرده است.


اورانوس

اورانوس خدای آسمان بود و زمین را با گرمای خورشید و رطوبت باران تغذیه می کرد. برای سیاره اورانوس نمادی انتخاب شد که آسمان را تداعی کند. اورانوس به صورت یک پیرمرد نیز نشان داده می شود که لباس از سر او به شکل کمان آویخته شده است.


نپتون

نپتون خدای دریا در اساطیر رومی هاست.این سیاره به شکل چنگال سه شاخه ای که الهه نپتون حمل می کرده است نشان داده می شود. رومی ها عید نپتون را در اواخر تیر ماه زمانی که دریاچه ها و رودخانه ها می خشکند برگزار می کنند؛ به امید آن که دوباره آن ها پر شوند.

طبقه بندی: منظومه شمسی، تعاریف نجومی، مرتبط به نجوم،
برچسب ها: نماد سیارات،

تاریخ : چهارشنبه 1394/04/17 | 21:45 | نویسنده : محمد کاشانی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.