تبلیغات
کیهان بزرگ - مسابقه کیهان بزرگ

    مسابقه کیهان بزرگ از اسفند 93 شروع شد و پاسخ آخرین سوال آن 24 مهر ماه 1394 در وبلاگ درج شد.
در کل 18 سوال مطرح شد و جمعاً 17 نفر در آن شرکت کردند.

سوال آخر: نزدیک ترین قمر الیله ای مشتری به این سیاره کدام است؟

پاسخ سوال آخر: آیو

توضیح پاسخ: سیاره مشتری از نظر تعداد قمر بیشترین را دارا می باشد و که از بین آنها چهار قمر از همه معروف ترند و آن چهار قمر همان قمر هایی هستند که گالیله آن ها را کشف کرد. آیو نزدیک ترین قمر به مشتری از میان قمر های گالیله ای می باشد و به عنوان آخرین جواب مسابقه کیهان بزرگ معرفی شد.http://8pic.ir/images/8ea51stl88wwh8g77oxo.png

مسابقه کیهان بزرگ به پایان رسید.

در مجموع 18 سوال در تقریباً 18 هفته مطرح شد که به خاطر خرابی بلاگفا و انتقال وبلاگ به میهن بلاگ مدتی مسابقه به حالت تعلیق درآمد و تا امروز به طول کشید.

شما دوستان عزیز جمعاً 75 بار در مسابقه شرکت کردید که 6 پاسخ غلط و بقیه درست بود و سه نفر اول به تنهایی 40 بار در مسابقه شرکت کردند.
رتبهنام شرکت کنندهدرستنادرستامتیاز
1محمد هادی بنکدار17085
2آرشاویر فتاحی14172
3سولماز8142

امید است در آینده و با کم شدن مشغله های درسی، بیشتر و بهتر بتوانم در خدمت شما باشم.

از همراهی شما دوستان تشکر می کنم؛ همچنان یار کیهان بزرگ باشید و در آخر پیشنهاد می دهم در مسابقه ای که در وبلاگ «همه چیز درباره نجوم» برگزار شده شرکت کنید.


جدول کامل امتیازات شرکت کنندگان مسابقه کیهان بزرگ

رتبهنام شرکت کنندهدرستنادرستامتیاز
1محمد هادی بنکدار17085
2آرشاویر فتاحی14172
3سولماز8142
4مدرسه نجوم
61
32
5reyhaneh 21
5
0
25
6دنباله دار هالی
40
24
7مغز متفکر
3117
8سارا
3015
9واحدی3015
10ASTRONOMY
117
11پیشتازان علم105
12علی پایدار105
13گلستانی105
14رزا
105
15سید مهدی
105
16نومه
105
17محمد
2
18    
19    
20    


آرشیو سوالات به شرح زیر است: 


1 ـ بزرگترین سیارک موجود در کمربند سیارک ها کدام است؟

پاسخ: سیارک سرس


2 ـ درخشان ترین ستاره آسمان شب چه نام دارد؟

پاسخ: ستاره شعرای یمانی


3 ـ درونی ترین قمر سیاره مشتری کدام است؟

پاسخ: قمر متیس


4 ـ کم چگال ترین سیاره منظومه شمسی کدام است؟

پاسخ: سیاره زحل


5 ـ خلبان گردونه فرماندهی در ماموریت آپولو 11 راچه کسی بر عهده داشت؟

پاسخ: مایکل کالینز


6 ـ چه کسی سیاره اورانوس را کشف کرد؟

پاسخ: ویلیام هرشل


7 ـ بزرگ ترین ماه سیاره کیوان کدام است؟

پاسخ: قمر تیتان 

توضیح پاسخ: تیتان، بزرگ‌ترین قمر سیاره کیوان است. طبق محاسبات، تیتان در مدت حدود 16 روز یکبار به دور خود می چرخد. این قمر در سال ۱۶۵۵م توسط کریستین هویگنس کشف گردید. تیتان دارای اتمسفری غلیظ است؛ دومین قمر بزرگ در سامانه خورشیدی نیز هست. جو تیتان غالباً از نیتروژن است ولی در آن متان و اتان نیز وجود دارد. در سطحش باد و باران هایی مشابه زمین دیده می شود؛ و سرمای آن در حدود منفی 180 درجه می باشد.


8 ـ هم اکنون کدام فضاپیما، فضانوردان را به ایستگاه بین المللی فضایی می فرستد؟

پاسخ: فضاپیمای سایوز

توضیح پاسخ: فضاپیمای سایوز پرکارترین، پراستفاده‌ترین و پرعمرترین فضاپیمای سرنشین‌دار جهان است. این فضاپیما در اوایل دهه شصت میلادی ابتدا به منظور سفر انسان به ماه طراحی شد؛ اما هم اکنون این فضاپیما تبدیل به فضاپیمای اصلی برای حمل فضانورد و بار به مدار زمین و ایستگاه‌ فضایی بین المللی است.


9 ـ نزدیک ترین ستاره به خورشید کدام است؟

پاسخ: ستاره پروکسیما قنطورس

توضیح پاسخ: پروکسیما قنطورس یک ستاره کوتوله قرمز و با فاصله ۴٫۲ سال نوری عنوان نزدیک‌ترین ستاره به زمین را به خود اختصاص داده است.(پس از خورشید). این ستاره در صورت فلکی قنطورس جای دارد که در سال ۱۹۱۵ توسط رابرت اینز کشف شد. پروکسیما قنطورس جزئی از سامانه ستاره‌ای آلفا قنطورس به‌شمار می‌آید.


10 ـ ستاره ابط الجوزا در کدام صورت فلکی قرار دارد؟

پاسخ: صورت فلکی شکارچی (جبار)

توضیح پاسخ: ابط الجوزا،درخشان ترین ستارهٔ در صورت فلکی شکارچی (جبار) است. همچنین ابط الجوزا نهمین ستارهٔ درخشان آسمان شب است. این ستاره یک غول بزرگ است که قطر آن در حدود یک میلیارد و شش صد میلیون کیلومتر است، یعنی تقریباً بیش از هزار و صد برابر قطر خورشید!!!


11 ـ عبارت هفت اورنگ در علم نجوم به چه چیزی اشاره دارد؟

پاسخ: دب اکبر ـ دب اصغر ـ هفت آسمان ـ . . .

توضیح پاسخ: هفت تا از ستاره های صورت فلکی دب اکبر را بنات النعش کُبریٰ یا هفت‌اورنگ مِهین نامیده‌اند؛ و در مقابل دب اصغر را بنات النعش صُغریٰ یا هفت اورنگ کِهین می خوانند. همچنین هفت اورنگ اشاره به هفت آسمان نیز دارد.


12 ـ بزرگ ترین کوه منظومه شمسی کدام است؟

پاسخ: کوه المپوس

توضیح پاسخ: کوه المپیوس بلندترین کوه منظومه شمسی است و در سیاره مریخ قرار دارد. ارتفاع این کوه حدوداً به سه برابر کوه اورست می رسد. و پهنای آن به اندازه نپال می باشد. المپوس بزرگترین آتشفشان شناخته شده در سامانه خورشیدی نیز هست و قطر دهانه آن ۸۵ کیلومتر می رسد. دهانه این آتشفشان حدود ۲۷ کیلومتر بالاتر از سطح مریخ است!!!


13 ـ بزرگ ترین کهکشان گروه محلی کدام است؟

پاسخ: کهکشان آندرومدا

توضیح پاسخ: آندرومدا یک کهکشان مارپیچ است که در صورت فلکی آندرومدا قرار دارد. آندرومدا بزرگ‌ترین کهکشان از گروه کهکشانی محلی است. این گروه شامل کهکشان های راه شیری، آندرومدا، سه تکه و ۳۰ کهکشان کوچک‌تر می باشد.

14 ـ بزرگ ترین کهکشان گروه محلی کدام است؟

پاسخ: گانیمد

توضیح پاسخ: گانِمید، یکی از قمرهای مشتری و بزرگترین قمر در سامانه خورشیدی است. دوره چرخش آن هفت روز است، از لحاظ نزدیکی هفتمین قمر مشتری و سومین قمر گالیله‌ای می‌باشد.

15 ـ کدام سیاره از لحاظ سرعت حرکت وضعی سریع تر است؟

پاسخ: مشتری

توضیح پاسخ: سیاره مشتری دارای بیشترین سرعت در حرکت وضعی خود در میان دیگر سیارات می باشد. سرعت آن به 45300 کیلومتر در ثانیه می رسد.
16 ـ پدیده محاق چه زمانی اتفاق می افتد؟

پاسخ: در مقارنه ماه و خورشید (ماه تاریک)

توضیح پاسخ: پدیده محاق آن زمان اتفاق می افتد که ماه و خورشید در یک طرف زمین و اصطلاحاً در مقارنه باشند. در این هنگام تصویر ماه برای ناظر زمینی تاریک است و این پدیده به لحاظ زمانی مابین دو ماه قمری اتفاق می افتد.
17 ـ ایستگاه بین المللی فضایی روزی چند بار زمین را دور می زند؟

پاسخ: روزی 15 بار

توضیح پاسخ: ایستگاه بین المللی فضایی در ارتفاع ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین سیر می کند و سرعت آن به ۲۷۷۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد، از این رو روزی ۱۵ بار به دور سیاره زمین گردش می‌کند.

18 ـ نزدیک ترین قمر گالیله ای مشتری به این سیاره کدام است؟

پاسخ: آیو

توضیح پاسخ: سیاره مشتری از نظر تعداد قمر بیشترین را دارا می باشد و که از بین آنها چهار قمر از همه معروف ترند و آن چهار قمر همان قمر هایی هستند که گالیله آن ها را کشف کرد. آیو نزدیک ترین قمر به مشتری از میان قمر های گالیله ای می باشد و به عنوان آخرین جواب مسابقه کیهان بزرگ معرف

.: Weblog Themes By BlackSkin :.